Lipotransfer

Lipotransfer, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej.

Zarówno medycyna estetyczna, jak i chirurgia, prze co raz prędzej na przód. Podczas zabiegów mających korzystnie wpłynąć na zmianę naszego wyglądu, używa się co raz nowszych metod, ale co najważniejsze coraz bezpieczniejszych. Do tej pory modelowaliśmy naszą sylwetkę, czy też powiększaliśmy różne części swojego ciała (np. piersi, pośladki), za pomocą implantów wypełnionych silikonem. Mieliśmy do wyboru silikon zwarty oraz płynny. Zabiegi różniły się od siebie miejscem wszczepiania implantów oraz kształtem uzyskanego efektu powiększenia biustu np implanty anatomiczne lub okrągłe.

 

Dziś mamy do wyboru wiele nowych metod powiększenie biustu i pośladków, czy nawet wykonanie profesjonalnego liftingu twarzy, które są mniej inwazyjne, bezpieczniejsze, a co najważniejsze dają naturalny efekt.  Jest to możliwe za pomocą przeszczepu tłuszczu – komórek tłuszczowych (adipocytów) oraz poprzez wypełnienie żelem hydrofilowym – Los Deline, a wcześniej nazywane Aquafilling bodyline. 

 

Metoda, która jest najchętniej wybierana przez kobiety, to powiększenie piersi tłuszczem.  Jest o tyle ciekawa, iż przeszczepiany jest nasz własny tłuszcz! Tkankę tłuszczową odsysa się się z miejsca dawczego,  gdzie jej nie chcemy, a zbiera się jej najwięcej np liposukcja brzucha, ud i następnie przenosi się ją (lipotransfer, lipofilling) w bardziej korzystne dla naszego wyglądu miejsca np biust, pupa, twarz, ręce.

 

Lipotransfer, przeszczep tkanki tłuszczowej pozwala „przesunąć centymetry”, gdzie w pierwszej części zabiegu wykonuje się liposukcję, czyli odsysanie tłuszczu, a w kolejnej części zabiegu, lekarz wykonuje lipofilling, czyli transfer komórek tłuszczowych do miejsca biorczego.

Dlaczego można powiedzieć, że powiększanie biustu czy pośladków przeszczepem własnego tłuszczu jest metodą bezpieczną?

Odpowiedź jest bardzo prosta – tłuszcz to żywa tkanka, która zawiera komórki macierzyste i ma ją każdy z nas. Silikon zaś może stwarzać zagrożenie, gdyż nie występuje naturalnie w organizmie ludzkim. Kwas hialuronowy, mimo iż jest naturalny, szybko się wchłania. Nasz własny tłuszcz jest najbezpieczniejszą metodą, która nie stwarza zagrożenia chociażby alergicznego, a uzyskany efekt jest w 100% naturalny.

 

Czy przeszczep tłuszczu wykorzystuje się tylko do powiększenia poszczególnych partii naszego ciała?

Nie. Tłuszcz możemy przeszczepić z wielu różnych powodów. Jednym z nich jest zabieg rekonstrukcji piersi. Kobiety chorujące na raka, często słyszą iż amputacja piersi jest konieczna. Dzięki przeszczepowi tłuszczu, nie muszą oswajać się z myślą o utracie kobiecości.  Rekonstrukcja piersi dzięki tłuszczowi uzyskanemu z liposukcji pomaga uzyskać naturalnie wyglądającą pierś i to bez dodatkowych blizn!

 

Przeszczep tłuszczu wykorzystywany jest także w zabiegach mających wymodelować kształt sylwetki.

 

Przeszczepiony tłuszcz może także wpłynąć na wygląd naszej twarzy. Lifting wykonany za pomocą kwasu hialuronowego należy powtarzać regularnie co około 12 miesięcy. Lifting przeszczepionym tłuszczem, czyli Lipofilling, to trwała zmiana wyglądu naszej twarzy na lata. Oprócz wyraźnego wygładzenia zmarszczek, zmniejszenia widoczności licznych blizn oraz bruzd, Lipofilling jest w stanie skutecznie poprawić wygląd naszych ust, zapadających się policzków oraz co najważniejsze wyraźnie poprawić ogólny wygląd twarzy. Warto zauważyć, że lifting twarzy wykonany dzięki przeszczepowi tłuszczu nie tylko jest trwały, a dodatkowo ma wpływ na poprawienie funkcjonowania tkanek oraz znaczne zwiększenie tempa ich regeneracji, ponieważ tkanka tłuszczowa zawiera komórki macierzyste. Co zatem da nam przeszczep tłuszczu na twarz? Nasza twarz staje się wyraźnie młodsza, jędrniejsza oraz bardziej elastyczna.

 

Choć operacje plastyczne wykonywane przy użyciu tłuszczu uzyskanego w wyniku liposukcji są bardzo bezpieczne dla organizmu, a ryzyko popełnienia błędu jest niewielkie, to nie wszyscy mogą skorzystać z tego zabiegu. Czynnikiem bezwzględnie dyskwalifikującym jest brak nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jeśli nie ma czego pobrać w wyniku liposukcji,  to nie ma też czego przeszczepić. Zatem krągłości w niektórych miejscach naszego ciała są wręcz niezbędne. Innymi problemami jakie mogą wystąpić i przez to uniemożliwić przystąpienie do operacji są choroby takie jak cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze czy problemy z krzepliwością krwi. Osoba cierpiąca na takie czy inne dolegliwości może nie uzyskać zgody na dopuszczenie do zabiegu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ choroby te mogą być przyczyna komplikacji w trakcie operacji jak i po jej zakończeniu.

 

Lipotransfer jest procedurą  bezpieczną i małoinwazyjną, ale o kwalifikacji do zabiegu, powinien zdecydować lekarz, po przedstawieniu aktualnych badań przez pacjenta.

error: Content is protected !!