Modelowanie twarzy własnym tłuszczem

Przeszczep tłuszczu – twarz

Korekcja wyglądu twarzy, przeprowadzana przy użyciu własnej tkanki tłuszczowej, zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Zabieg ten charakteryzuje się wysoką skutecznością i minimalnym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych. Przeszczep tkanki tłuszczowej do twarzy, określany jest fachowo mianem lipofillingu.

 

 

Czym jest lipofilling?

Z biegiem lat zaczyna ubywać tkanki podskórnej znajdującej się na twarzy. Często objawia się to pod postacią wgłębień pod oczami lub też wklęsłych policzków. Dylemat mogą stanowić również wszelkiego rodzaju pourazowe ubytki tkanki, które na twarzy mogą być widocznym i szpecącym problem. Lipofilling to przeszczep tłuszczu, który opiera się na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej, służącej do korekcji zmarszczek, wygładzania bruzd, powiększania ust, a także uzupełniania ubytków, powstałych na skutek urazów lub wad wrodzonych.

 

Rozwój medycyny estetycznej sprawił, że starzenie się twarzy nie jest już poważnym problemem, z którym trzeba się pogodzić. Lipofilling znajduje uznanie przede wszystkim u zwolenników naturalności, których nie satysfakcjonuje stosowanie materiałów pochodzenia syntetycznego. To właśnie taka grupa osób najczęściej korzysta z procedury przeszczepienia własnej tkanki tłuszczowej.

 

 

Kto powinien skorzystać z zabiegu, a kiedy jest to zabronione?

Na zabieg decydują się osoby chcące poprawić wygląd swojej twarzy. Powody tego stanu rzeczy mogą być różne. Często dotyczy to możliwości usunięcia zmarszczek. Pojawiają się również pacjenci chcący zniwelować asymetrię, występującą między pewnymi częściami twarzy. Osoby w bardziej zaawansowanym wieku liczą z kolei na wyeliminowanie problemów związanych z zmniejszoną jędrnością skóry, spadkiem uwodnienia tkanek oraz ubytkiem tkanki w obrębie policzków.

 

Niestety nie każdy pacjent zainteresowany modelowaniem twarzy, będzie mógł skorzystać z tego typu usługi. Pomimo tego, iż lipofilling charakteryzuje się niską inwazyjnością, istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają możliwość przeprowadzenia tej procedury. Zalicza się do nich:

  • stany zapalne w obrębie twarzy,
  • choroby nowotworowe,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • nieprawidłowe krzepnięcie krwi,
  • schorzenia przewlekłe np. w postaci cukrzycy lub zaburzeń czynności tarczycy.

 

 

W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg lipofillingu twarzy?

Na samym początku konieczna jest konsultacja lekarska, której celem będzie określenie czy modelowanie twarzy u pacjenta będzie umożliwiać spełnienie oczekiwanych przez niego rezultatów. Ponadto podczas spotkania, przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski, niezbędny do wykluczenia wszelkich przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie zabiegu.

 

Pacjent zakwalifikowany do przeprowadzenia procedury lipofillingu, może otrzymać od lekarza określone zalecenia, do których powinien się dostosować. Zalicza się do nich na przykład: zaprzestanie palenie papierosów, ograniczenie ilości spożywanego alkoholu lub też czasowe odstawienie niektórych leków. W dniu przeprowadzania zabiegu, kobiety nie powinny również wykonywać makijażu. Nie należy także stosować preparatów drażniących skórę.

 

Sam zabieg przeprowadzany jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W pierwszej kolejności należy pobrać od pacjenta materiał służący do przeszczepu. Tkankę tłuszczową pobiera się za pomocą liposukcji. Zastosować można różne techniki, jednak najistotniejsze jest to, by wybrać metodę, która nie doprowadzi do znacznych uszkodzeń komórek tłuszczowych.

 

Materiał pobiera się z różnych części ciała, co uwarunkowane jest anatomią konkretnego pacjenta. Dlatego też uzyskuje się tłuszcz zarówno z ud, brzucha lub też okolicy bioder. Problem może pojawić się u pacjenta charakteryzującego się wyjątkowo szczupłą budową ciała.

 

Zanim tłuszcz zostanie przeszczepiony, musi on zostać poddany procesowi wirowania. Dzięki temu powstanie preparat, który oprócz posiadania komórek tkanki tłuszczowej, będzie zawierał również komórki macierzyste.

 

Tak przygotowany materiał jest już gotowy do przeprowadzenia transferu w okolice twarzy. Tłuszcz wprowadzany jest za pomocą specjalnych kaniuli poprzez iniekcję. Czas potrzebny na przeprowadzenie zabiegu uzależniony jest od obszaru, który jest wypełniany, jednak zazwyczaj kształtuje się on na poziomie 1 do 2 godzin. Nie jest konieczna hospitalizacja i pacjent wraca do domu już tego samego dnia.

 

Rekonwalescencja również nie jest uciążliwa. Przez pierwsze kilka dni twarz może być obrzęknięta. Bardzo szybko dochodzi jednak do samoistnego ustąpienia wszelkich dolegliwości. Miejsca wkłuć można odkażać przez około 3 – 4 dni. W tym czasie należy również unikać korzystania z basenu i nie stosować kosmetyków na twarz.

 

 

Czy to bezpieczne?

Z zabiegami związanymi z przeszczepianiem tkanek wiąże się ryzyko odrzucenia przeszczepu. W przypadku lipofillingu twarzy właściwie ono nie występuje. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, iż przeszczepianiu podlega tkanka tłuszczowa, która została pobrana od pacjenta.

 

Potencjalne komplikacje, do których zaliczają się bliznowacenia skóry, uszkodzenia nerwów, zakażenie lub nasilone krwawienia występują bardzo rzadko. Pacjenci mogą również samodzielnie podejmować kroki zmierzające do minimalizacji ryzyka związanego z zabiegiem. Przede wszystkim skorzystać należy z usług dobrego specjalisty, który posiada doświadczenie w przeprowadzaniu procedury przeszczepu tłuszczu do twarzy. Należy również szczegółowo stosować się do zaleceń lekarskich, uzyskanych od prowadzącego zabieg. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Wcześnie wykryte powikłania i podjęcie działań zaradczych, pozwoli zwiększyć szansę na zahamowanie poważniejszych zmian chorobowych.

 

Tego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej stają się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne. Wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z osiągnięć współczesnej medycyny do poprawy swojego wyglądu, co może również w istotny sposób przełożyć się na zwiększenie poczucia własnej wartości.

 

 

 

Synonimy: mikroprzeszczep tłuszczu na twarz,  lipotransfer, operacje plastyczne z użyciem własnego tłuszczu, poprawianie wyglądu twarzy przez przeszczep tłuszczu, lipofilling, przeszczep tłuszczu w twarz

error: Content is protected !!