liposukcja

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu

Utrzymanie idealnej sylwetki nie jest prostym zadaniem. W dzisiejszych czasach prowadzi się głównie siedzący tryb życia, a stres i brak aktywności fizycznej niekorzystnie wpływa na wygląd ciała. Z pomocą przychodzi jednak medycyna. Ogromną popularnością cieszy się przede wszystkim zabieg odsysania tkanki tłuszczowej – zwany liposukcją.

 

Czym jest liposukcja?

Liposukcja jest zabiegiem polegającym na odsysaniu tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała. W zależności od indywidualnych preferencji pacjenta, tłuszcz może zostać odessany zarówno z brzucha, ramion, bioder, ud, lub łydek. Co ważne, zabieg ten często jest błędnie utożsamiany z odchudzaniem. Nie jest to prawdą, gdyż celem liposukcji jest modelowanie sylwetki.

 

Na czym polega zabieg?

Celem zabiegu jest zredukowanie liczby komórek tłuszczowych (adipocytów). Tkanka tłuszczowa, która znajduje się w partii ciała poddawanej zabiegowi, zostaje odessana za pomocą kaniuli. Liposukcja wykonywana przez doświadczonego lekarza, pozwala również na rzeźbienie sylwetki, czyli uzyskanie efektu sześciopaku – tzw liposukcja HD (high definition).

 

Sam zabieg wykonywany zostaje najczęściej w znieczuleniu miejscowym, dożylnym (sedacja i analgezja), a rzadziej, ale również stosuje się znieczulenie ogólnym. 

 

Liposukcję można wykonać za pomocą kilku technik, różniących się od siebie sposobem rozbijania i usuwania tkanki tłuszczowej.

 

Do najbardziej znanych metod odsysania tkanki tłuszczowej zaliczamy:

  • liposukcja laserowa – Smart Lipo 
  • liposukcja ultradźwiękowa – Vaser Lipo 
  • liposukcja wodna – Body Jet – 
  • NiL, czyli liposukcja infradźwiękowa 

 

Przebieg zabiegu liposukcji

Na wstępnie warto wspomnieć, że takiemu zabiegowi poddać może się wyłącznie osoba ciesząca się dobrym zdrowiem po konsultacji z lekarzem. W celu określenia możliwości wykonania zabiegu, konieczne staje się przeprowadzenie kilku badań, do których zaliczają się: morfologia, badanie moczu, OB, kreatynina, glukoza, wskaźnik krzepnięcia krwi, elektrolity, próby wątrobowe (ASPAT, ALAT) oraz inne według zaleceń lekarza.

 

Miejsca, z których zostanie odessany tłuszcz zostają oznaczone przez chirurga. Pacjent jest poddany znieczuleniu. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze, a następnie wprowadza do wnętrza organizmu specjalną kanilę. Czynność ta wykonana zostaje kilka razy, pod różnym kątem. Sama rurka podłączona jest do specjalnego urządzenia odsysającego, którego działanie jest analogiczne do odkurzacza. Po zakończeniu czynności na wszystkich zaznaczonych wcześniej obszarach, na przeciętej skórze założone zostają szwy. Stosuje się również specjalne opatrunki uciskowe, których zadaniem jest zapobieganie krwawieniu oraz powstawaniu siniaków.

 

Pacjent zazwyczaj po zabiegu wraca do domu o własnych siłach i już następnego dnia może powrócić do normalnych czynności. Przez 7 dni od zabiegu może być odczuwalny dyskomfort.

 

Szwy – kilkumilimetrowe nacięcia znikają po kilu miesiącach i są praktycznie niewidoczne.

 

 

Po powrocie do domu

Przez okres od 2 do 3 tygodni od wykonania zabiegu, pacjent powinien nosić specjalne ubranie uciskające – im dłużej będzie noszone ubranko, tym lepiej, a czas zależy od rozległości zabiegu oraz zaleceń lekarza. Ponadto należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Osoba poddana zabiegowi liposukcji musi zażywać przypisane leki i dbać o operowane partie ciała. W okresie rekonwalescencji zabronione jest korzystanie z sauny i solarium. Nie należy również wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Nie poleca się również palenia papierosów, z uwagi na fakt, iż nikotyna może obkurczać naczynia krwionośne i powodować zaburzenia krążenia krwi w skórze.

 

 

Ryzyko związane z zabiegiem

Oczywiście każda ingerencja w organizm człowieka, niesie ze sobą ryzyko ewentualnych powikłań. W wyniku przeprowadzenia liposukcji, na skórze pacjenta mogą pojawić się również pewne nierówności. W większości przypadków mają one jednak charakter jedynie tymczasowy i można je wyeliminować poprzez wykonywanie odpowiedniego masażu. 

error: Content is protected !!